बागमतीका निवर्तमान अर्थमन्त्री जेएन थपलियाले गरेका यी हुन् उदाहरणीय काम

चितवन, चैत ११–

बागमती प्रदेश सरकारको दोस्रो कार्यकालमा आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रीका रुपमा जगन्नाथ थपलियाले दुई महिना १४ दिन काम गर्न पाए । संघमा दलहरुको गठबन्धन परिवतर्न हुने वित्तिकै त्यसको प्रभाव प्रदेशमा परेपछि अर्थमन्त्री थपलियाले राजिनामा दिनुप¥यो । नेकपा एमालेबाट मन्त्री बनेका थपलियाले छोटो अवधिमा केहि उदाहरणीय काम गरेका छन् ।

सरकारले खेपिरहेको आर्थिक मन्दीको प्रभाव न्युनिकरण गर्न उनले चालु खर्च ३० प्रतिशतसम्म कटौती गर्ने अवधारणा ल्याए । ईन्धन, मर्मत सम्भार, मसलन्द तथा कार्यालय सामग्री, पत्रपत्रिका, छपाई तथा सूचना प्रकाशन, सञ्चार, सफ्टवेयर खर्च, गोष्ठी, सेमिनार जस्ता शिर्षकको खर्च कटौती गरिएको हो ।

मन्त्रालय तथा निकायहरुले नयाँ कार्यालय स्थापना बाहेक फर्निचर खरिद नगर्ने, नयाँ कार्यालय स्थापना भएको हकमा नेपाली फर्निचर र फनिसिङ्गका सामग्री मात्र खरिद गर्ने व्यवस्था गरिएको छ । सवारी सुविधा पाउने पदाधिकारी/कर्मचारीलाई मापदण्डमा उल्लेख भए बमोजिम मात्र इन्धन उपलब्ध गराउने व्यवस्था पालना गरिएको थपलियाले बताए ।

गोष्ठी/छलफल, प्रशिक्षण, सेमिनार, अन्तरक्रिया जस्ता कार्यक्रम सम्भव भएसम्म सरकारी कार्यालय/निकायको हलमा सञ्चालन गर्ने, बोतलमा भरिएको पानी खरिद नगर्ने र प्रदेश सरकारको राजस्व संकलनक वृद्धि र राजस्व संकलनमा भएका समस्याहरुको समिक्षा तथा समाधानको लागि आवश्यक तयारी गरिएको छ ।

सरकार गठन हुँदाको अवस्था २०७९ पुस मसान्तसम्ममा बाँडफाँटबाट प्राप्त राजस्व ७ अर्ब ७१ करोड, संघीय सरकारबाट प्राप्त अनुदान ५ अर्ब ३३ करोड, प्रदेश सरकारको आफ्नो स्रोतबाट संकलित राजस्व १ अर्ब ८३ करोड, बेरुजु तथा गत वर्षको नगद मौज्दात १ अर्ब २६ करोड गरी कुल जम्मा १६ अर्ब १५ करोड रुपैयाँ रहेकोमा फागुन मसान्तसम्ममा यस्तो आम्दानी बाँडफाँटबाट प्राप्त राजस्व १२ अर्ब ६० करोड, संघीय सरकारबाट प्राप्त अनुदान ९ अर्ब ४८ करोड, प्रदेश सरकारको आफ्नो स्रोतबाट संकलित राजस्व २ अर्ब ६३ करोड, बेरुजु तथा गत बर्षको नगद मौज्दात रु १ अर्ब ३३ करोड गरी कुल जम्मा २६ अर्ब ७ करोड रुपैयाँ पुगेको छ ।

पुस मसान्तसम्म पुँजिगत विनियोजनतर्फको १० प्रतिशत र चालु विनियोजनतर्फको १४ प्रतिशत रकम खर्च भएको थियो । २०७९ फागुन मसान्तसम्म आईपुग्दा कुल विनियोजनको १७ अर्ब ११ करोड रुपैयाँ खर्च भएको छ । जुन कुल विनियोजनको करिब २५ प्रतिशत हो । पुँजिगत विनियोजनतर्फको १७.३६ प्रतिशत र चालु विनियोजनतर्फको ३४.१४ प्रतिशत रकम खर्च भएको उनले बताए । खर्च स्थिती २ महिनाको अवधिमा सुधारोन्मुख रहेको उनी बताउँछन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

सम्बन्धित समाचार

spot_img

ताजा समाचार