आज मी शशिधर जन्मजयन्ती

spot_img

अर्घाखाँची जिल्लाको बामरुक गाउँमा जन्म भएको स्वामी शशिधरको आज जन्मजयन्ती परेको छ। स्वामी शशिधरको पिताको नाम दिशै शर्मा मरासिनी थियो । उन्नाइसौं शताब्दीका पहिला सन्तशिरोमणि मानिने स्वामी शशिधर एउटा साधु मात्र होइन,उनले आफ्नो जीवन कालमा धेरै ग्रन्थ पनि लेखेका थिए । उनले लेखेका प्राय सबै ग्रन्थ संस्कृत भाषामै छन् । आफ्नो बाल्यकालमा पाएकै शिक्षाले स्वामी शशिध ब्राह्मण विष्णु स्वामी सम्प्रदायमा दीक्षित भए, त्यसपछि पौडी गढवालमा क्यों कालेश्वर मठ स्थापना गर्दा केहि शिक्षा हाशिल गरेर उनि मुनि भए ।

स्वामी शशिधरले राजा रणबहादुर शाहलाई त्यसैगरी भीमसेन थापाका भाइ रणवीरसिंह थापालाई शिक्षा प्रदान गरेका हुन् भन्ने कथन छ।

जोस्मनी सप्रदाय
१८ औं शताब्दीमा शशिधर स्वामीले रेसुङ्गामा तपस्या गरि जोस्मनी सप्रदायको प्रवर्तकको रुपमा सिद्धि प्राप्त गर्नुभएको थियो । नेपालको कोशी क्षेत्र र भारतको गढवाल, सिक्किम, दार्जिलिङ र बर्मा लगायतका स्थानहरुमा उहाँका अनुयायी रहेका छन् । जोस्मनी सप्रदायअन्तर्गत जातपात केही होइन्, मूर्ति पुजा र बलि प्रथा मात्र महत्वपूर्ण होइन् भन्ने तत्तकालिन १८ औं शताब्दीमा नै स्वामी शशिधरले अभिव्यक्त गर्नुभएको थियो ।
स्वामी शशिधरको जन्मजयन्तीको अवसरमा सबैलाईस्वा शुभ कामना।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

सम्बन्धित समाचार

ताजा समाचार