जम्काभेट बाघसँग

विसं २०७२ वैशाख १२ को गोरखा भूकम्पको असर, त्यसलगत्तै हाम्रो दक्षिणी छिमेकीले गरेको नाकाबन्दी र फेरि उत्तरको छिमेकीबाट विश्वभर फैलिएको कोविरोग (कोभिड–१९) ले थला परेकोे पर्यटन गतिविधि यस पटक उत्साहजनक रह्यो । आन्तरिक र बाह्य पर्यटकको उच्च चाप देशका सबै क्षेत्रमा पर्‍यो । चितवनको सौराहा पनि यसबाट फाइदामा परेको थियो ।

सौराहामा मात्र होइन, देशव्यापी रूपमा नै पर्यटक आगमनको उच्च सिजनमा हामी पनि धेरै पटकको प्रयासमा त्यहाँ पुगेका थियौँ २०८० मङ्सिर १ गते । अहिले पनि विश्व समस्याबाट मुक्त छैन तर कोविरोग र रुस–युक्रेन युद्धलगायतका कारण विश्वको अर्थव्यवस्थामा मन्दी लागेका बेला सौराहाका साना–ठुला सबै होटल खचाखच थिए । सौराहा मात्र होइन, नेपालको समग्र पर्यटन क्षेत्रले नै लामो खडेरीपछि मुसलधारे वर्षा भएको अनुभूति गर्दै छ यसबेला ।

नेपालका पर्यटकीय स्थलका आआफ्नै विशेषता छन् । चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जका वन्यजन्तु, चराचुरुङ्गी र जलचर विशेष गरी गैँडा, पाटेबाघ, हात्ती, मयुर र घडियाल गोही तथा अन्य जङ्गली जनावर आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकका आकर्षण हुन् ।

विसं २०३० मा स्थापना भएको चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज ९५२.६३ वर्ग किलोमिटरमा फैलिएको छ । युनेस्को विश्वसम्पदामा सूचीकृत हुन पूरा हुनुपर्ने मापदण्ड (७), (९) र (१०) पूरा गर्दै चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज सन् १९८४ मा विश्वसम्पदा सूचीमा सूचीकृत भएको छ । निकुञ्जको पश्चिमी सिमानामा रहेको वाल्मीकि आश्रम, सीता भासिएको ठाउँ, लवकुशलाई वशिष्ठले शिक्षा दिएको स्थल र पाँचपाण्डव भूमिगत बसेको स्थल, वैकुण्ठ ताल जस्ता तीर्थस्थल यहाँका विशेष स्थल हुन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

सम्बन्धित समाचार

spot_img

ताजा समाचार