चितवनमा आखाका बिरामी बढ्दो – नगर प्रमुख लामाद्धारा सर्तकता अपनाउन अनुरोध

चितवन । भरतपुर आँखा अस्पतालमा यो साता विरामीको चाप बढेको छ । अस्पतालकी नेत्ररोग विशेषज्ञ डा. कुमुदिनी सुवेदीले भनिन्, ‘अस्पताल आएका ८० प्रतिशत बालबालिकामा कन्जक्टिवाइटिस सङ्क्रमण छ ।’ शुक्रबार यस अस्पतालमा सात सय ६८ जनाले उपचार लिएका छन् । दैनिकरुपमा यकिन तथ्याङ्क तयारी अवस्थामा नरहे पनि यस रोगका बिरामी ह्वात्तै बढेको अस्पताल प्रशासनको भनाइ छ । बालबालिका सम्बन्धी ओपिडीमा दुई सय जनामध्ये असी प्रतिशतमा यो समस्या देखिएको अस्पतालले जनाएको छ । त्यस्तै, सामान्य ओपिडीमा आउने ६० प्रतिशत जतिमा यो रोग छ । रोग फैलिँदो क्रममा रहेकाले अस्पतालले अप्रेसन पनि गर्ने कि नगर्ने भनी छलफल चलाइरहेको छ । ‘आएका अधिकांश बिरामीमा सङ्क्रमण छ, अप्रेसन गर्ने भनिएका बिरामी पनि यो रोगबाट पीडित छन्’, डा. सुवेदीले भनिन्, ‘यो रोग देखिएपछि अप्रेसन गर्ने कुरै भएन, त्यसैले अब उपचारमा एउटा योजना नै बनाएर अघि बढ्ने तयारीमा छौँ ।’
आँखा रातो हुने, आँसु आइरहने, आँखा पोल्ने, कचेरा आउने, बिहानी उठ्दा आँखाको ढकनी पूरै टाँसिने, घाममा हेर्न गाह्रो हुने यसका लक्षणहरु हुन् ।
बढीजसो स्कुलमा बालबालिका बीच यो रोग तीव्ररुपले फैलिएको छ । एक व्यक्तिबाट अर्को व्यक्तिमा सजिलै सर्ने भएकाले रोग फैलिएको चिकित्सकहरुको भनाइ छ । ‘धेरै भीड हुने स्थानमा नजानका लागि हाम्रो सुझाव छ’, डा. सुवेदीले भनिन्, ‘व्यक्तिगत सरसफाइमा ध्यान दिएमा सङ्क्रमणबाट बच्न सकिन्छ ।’
नियमित हात धुने, सङ्क्रमण भएका व्यक्तिले प्रयोग गर्ने सामान अरुले प्रयोग नगर्नेजस्ता कुरामा ध्यान दिनुपर्ने उनको सुझाव छ । आँखा संवेदनशील अङ्ग भएकाले यसको उपचारका लागि विशेषज्ञ चिकित्सक कहाँ नै जानु ठीक हुने स्वास्थ्यकर्मीहरुको भनाइ छ । ‘जथाभावी औषधि प्रयोग गर्दा आँखामा अर्को गम्भीर समस्या देखिन सक्छ, त्यसैले नेत्र विशेषज्ञकहाँ नै देखाउनु उपयुक्त हुन्छ’, डा. सुवेदीले भनिन् ।
भरतपुर अस्पतालले साउन १५ गते सूचना निकालेको छ । अहिले कन्जक्टिवाइटिस रोग बढेकाले सचेत हुन भन्दै अस्पतालले केही भएमा आँखाकै चिकित्सकलाई देखाउन भनेको छ ।

आखाको सुरक्षा गर्न नगर प्रमुख लामाको अनुरोध
राप्ती नगर प्रमुख शमशेर लामाले आँखा पाक्ने समस्या बढ्दै गएपछि नगरवासीलाइ सर्तकता अपनाउन अनुरोध गरेका छन । प्रमुख लामाले हाम्रो शरिरको संवेदनशिल अंग आखालाइ जोगाउनु पर्ने बताए । उनले आवश्यक सर्तकता अपनाएर आखा पाक्ने रोग वाट सुरक्षित रहनु पर्छ । उनले आखा पाक्ने समस्या आएमा तत्काल नजिकको स्वास्थ्य केन्द्र वा आखा अस्पतालमा जान अनुरोध गरेका छन । आवश्यक सर्तकता अपनाउन उनले अनुरोध मात्र गरेन भण्डारा अनजिकको आँखा केन्द्रमा गएर उपचार गराउन आग्रह गरे । प्रमुख लामाले चिकिच्सकको परामर्श लिनुपर्ने र जथाभावी औषधिको प्रयोग गर्न नहुने सुझाव दिएका छन् ।
यो संगै आँखा पाकेमा आँखा चिसोले तथा बरफले सेक्ने, सफा पानीले आँखा सफा गर्ने,
घर बाहिर जाँदा कालो चश्मा प्रयोग गर्ने, संक्रमित आँखालाई छोएपछि राम्रोसँग हात धुन अनुरोध गरेका छन ।

दुई दिन विद्यालय बन्द
यसैबीच विद्यालयमा आउने बालबालिकामा आँखा पाक्ने समस्या बढ्दै गएपछि खैरहनी नगरपालिकाका विद्यालयहरु दुई दिनका लागि बन्द गरिएको छ । पालिकाभित्र रहेका विद्यालय तथा क्याम्पस साउन २१ र २२ गते दुई दिनका लागि बन्द गरिएको हो ।
नगर शिक्षा अधिकारी राजु बानियाले विद्यालय आउने विद्यार्थीमध्ये ४० प्रतिशतमा आँखा पाक्ने समस्या देखिएपछि विद्यालय बन्द गरिएको जानकारी दिए । सामुदायिक विद्यालयमा परीक्षा सकिएर वर्षे बिदा भएकाले संस्थागत विद्यालय र क्याम्पसहरु बन्द गरिएको उनले बताए ।
बानियाका अनुसार अहिलेको बिदा विद्यालयले हिउँदे र बर्षे बिदाबाट कट्टा हुने गरी गरिएको मिलान गर्नुपर्ने छ । यस पालिकामा सामुदायिक विद्यालय २७, संस्थागत विद्यालय २२ र कलेज चार रहेका छन् । यहाँ १७ हजार पाँच सय विद्यार्थी अध्ययन गर्दै आएका छन् ।
मौसममा आएको परिवर्तनसँगै ‘एडिनो भाइरस कन्जङ्ग्टिवाइटिस’का कारण बालबालिकामा आँखा पाक्ने समस्या देखिएको नगर स्वास्थ्य अधिकारी निर्मल घिमिरेले जानकारी दिए । उनका अनुसार यो सङ्क्रमण पाँचदेखि सात दिनमा निको हुन्छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

सम्बन्धित समाचार

spot_img

ताजा समाचार