चितवनमा लम्पी स्किनविरुद्ध खोप अभियान सञ्चालन गरिने चितवन, साउन १७

चितवनमा लम्पी स्किनविरुद्ध खोप अभियान सञ्चालन गरिने
चितवन, साउन १७

चितवनमा पशुचौपायमा देखिएको लम्पी स्किन रोग नियन्त्रणका लागि खोप अभियान शुरू गरिने भएको छ । साउन २५ गतेदेखि साताव्यापी रूपमा खोप अभियान सञ्चालन गर्न लागिएको हो । प्रदेश सरकारको सहयोगमा खोप अभियान सञ्चालन गर्न लागिएको भेटेरिनरी अस्पताल तथा पशु सेवाविज्ञ केन्द्र भरतपुरका पशुविकास अधिकृत डा. रामचन्द्र आचार्यले बताए । उनका अनुसार प्रदेश सरकारबाट प्राप्त खोपलाई सातै पालिकामा वितरण गरी पशुलाई लगाइन्छ । प्रदेश सरकारले १३ जिल्लामा नै अभियानका रूपमा लम्पी स्किन विरुद्धको खोप लगाउन लागेको उनले जानकारी दिए ।
अभियानका लागि २२ गतेसम्म खोप जिल्लामा आइपुग्ने आचार्यले बताए । उनले भने, ‘अहिले ५ हजार डोज खोप आउने अनुमान गरेका छौं ।’ प्रदेश सरकारले अभियानका रूपमा खोप कार्यक्रम सञ्चालन गरेको हुँदा पछि पुनः थप हुन सक्ने उनले बताए । सातै पालिकामा पालिएका गाईभैंसीमा खोप लगाइने छ । रोग लागिसकेका, गोठमा रोग देखिएका पशुहरूलाई खोप नलगाइने उनले जानकारी दिए । उनले थपे, ‘स्वस्थ पशुलाई खोप लगाइन्छ ।’ जिल्लाका पालिकाहरूको सक्रियतामा खोप लगाइँदै आएको छ । यसलाई सहयोग पुर्‍याउने उद्देश्यले अभियान सञ्चालन गर्न लागिएको हो । जिल्लामा हालसम्म १८ हजार ५९० पशुलाई लम्पी स्किन विरुद्धको खोप लगाइएको छ । भरतपुर महानगरपालिकामा ३ हजार ७९०, खैरहनी नगरपालिकामा ३००, राप्ती नगरपालिकामा ६ हजार र रत्ननगरमा ८ हजार ५०० पशुमा खोप लगाइएको उनले जानकारी दिए । जिल्लामा हालसम्म ११ हजार १८५ गाईभैंसीमा यो रोग देखिएको छ । कार्यालयको तथ्यांकअनुसार हालसम्म २८७ गाई लम्पी स्किनबाट मरिसकेका छन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

सम्बन्धित समाचार

spot_img

ताजा समाचार